ÖZGÜR DUR ; KALBİN GENİŞLESİN !

SENDİKA AİDATLARINI DEVLET ÖDEMESİN


| |

 

Kaynak arayışındaki hükümete çağrı!

Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri ALİ AYDIN  basın açıklamasında  "sözleşme ikramiyesi" adı altında devlet tarafından ödenen sendika aidatlarının bundan sonra ödenmemesini talep etti. 

 

2005 toplu görüşmelerinde Kamu-Sen, görüşmelerin tıkandığı bir noktada Memur-Sen’in de desteğiyle, hükümetten sendika üyelerinin aidatlarını devletin ödemesini talep ediyor. Bu ilginç istek kabul ediliyor ve o tarihten itibaren sendika üyelik aidatları işveren olan devlet tarafından ödenmeye başlıyor. Ancak 2009’da Anayasa Mahkemesi bu uygulamayı durduruyor. Hükümet de bir müddet sonra anayasal yasaktan kurtulmak için Meclis’ten geçirdiği düzenleme ile ödemenin ismini değiştirerek “aidat” ödemesine devam ediyor. Bugüne kadar devam eden o uygulamanın yeni adı ‘’toplu sözleşme ikramiyesi’’ oluyor. Yani devlet, memura 3 ayda bir ödeme yapıyor, memur da her ay o parayı sendikasına ödüyor. Sendika aidatını ortalama 20 TL olarak düşünürsek bir üye üç ayda toplam 60 TL aidat ödüyor. Devlet, ikramiye olarak 3 ayda bir 102 TL verdiğinde 60 TL’yi aidat olarak veren üyeye 42 TL kalacak. Memur-Sen ise kendi üyesine bunun 204 TL olarak ödenmesini talep ediyor.

 

Böyle bir uygulama iki sebepten ötürü kabul edilemez.

İlki; sendikalıyım diye devlet niye bana ikramiye veriyor? Kimin parasını kime veriyor? Benim sendikaya üye olmamın ortaya çıkardığı maliyeti “ikramiye” adı altında neden vatandaş vergileriyle ödemek zorunda bırakılıyor?  

Üye sendika aidatını külfet olarak görüyorsa, sendikaya üye olmaz o zaman. Sırf sendikaya üye olsun diye, devlete o aidatı “ikramiye” adı altında ödetmek halkın hakkına girmektir, vebaldir.

İkincisi; sendikacılığın ruhuna terstir. İşverenden avanta alınarak işverenle mücadele edemezsin. Geçmiş toplu sözleşme görüşmeleri bu iddiamızı doğrular mahiyettedir. Bu uygulama Türkiye’de özellikle sendikacılığı öldüren, ikramiyeyi kaptığı işverenle toplu sözleşme masasında memurun hakkını iç eden işbirlikçi sendikacılığa kan pompalıyor. Onu hormonlu, obez bir hale getiriyor.

 

Eğer güçlü sendikaysan korkun mu var? Ödediği aidatı, devletten “ikramiye” olarak geri almayan memur sana üye olmaz diye mi korkuyorsun? Senin bu korkunun giderilmesi için vatandaşın vergileriyle ödenen yüz milyonlarca liraya yazık değil mi?

 

Karşımızda kaynak arayışında olan bir Hükümet var. MTV’ye yapılan zam, özelikle düşük ücretli memurları  kapsayan 3.kademe vergi diliminde yapılan düzenleme bu arayışın yanlış mecralarda gerçekleştiğini gösteriyor.

 

Özgür Eğitim-Sen olarak toplu sözleşme sürecinde de dile getirdiğimiz talebimizi yineliyor ve hükümete bir çağrıda bulunuyoruz:

 

Vergi dilimi düzenlemesiyle dar gelirli memurun, bordrolunun yakasına yapışmak yerine “ikramiye” adı altında hülle ile sendikalara yapılan üye aidatı ödemesini durdurun. Üye kendi maaşından kendisi ödesin üyelik aidatını. Bu şekilde belki sendikasından hesap sorabilen üye profilini de görürüz! Öte yandan devletten nemalanan sendikacılığın da sonu gelir. 

 

Her üyesinin bilinçli, özgür iradesiyle üyeliklerini başlattıkları bir sendika olarak Özgür Eğitim-Sen’in korkusu da çekincesi de yoktur!

 

Hükümet böyle bir karar alırsa atacağı adımları destekleyeceğimizi şimdiden ilan ediyoruz.

 

Ali AYDIN

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN GENEL SEKRETERİ

05.10.2017

 

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Yorumlar

 • Numan Cengiz : Evet evet evet Dokuz yüzlüler ile yüzsüzler bir yana Yüzü ak sendikacılık bir yana Sonuna kadar bu teklife evet derim. Böylece sendika özgürleşme ve gerçek üye sayısı ortaya çıkar Hem memurun sendikaya olan bakışı da netleşir Nasılsa devlet aidatını ödüyor mantığıyla sendika üyesi olmaz kimse Bakalım emeğin mücadelesi mi yemeğin mücadelesi mi Ak koyun kara koyun dökülsün ortaya Gerçekler açığa çıksın Özgürlük süper Özür ve özgün eğitim sene helal olsun /2017-11-08
 • Numan Cengiz : Başkanım süper teklif Böylece Hacı bayramı velinin hesap gerçek sendikalı ortaya çıkar Devletimize yük olmaz kimse /2017-11-08

 • Diğer Haberler

  RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
  Genel Başkan Abdulbaki Değer Sona Eren Eğitim Yılını Karar için Yazdı
  Vergi dilimi yolsuzluğuna son verin
  Zümre toplantıları niçin yapılır
  İtirazımız üzerine YDK hukuksuzluğu durdurdu
  Mağduriyet giderildi
  LGS sistemi acilen değiştirilmelidir
  Öğretmenler münhal kadroların açıklanmasını bekliyor
  Genel Başkan gündemi Karar için değerlendirdi
  Bugün 1 Mayıs
  LGS Başvuru Sayıları Sistemin Ölü Doğduğunun Göstergesidir
  Mültecilerin eğitimi aciliyet arz ediyor
  LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİ MUHAFAZAKAR KESİMİN ALEYHİNE BİR DÜZENLEMEDİR
  Yeni Liseye Geçiş Sistemi Değiştirilmeli
  Genel Başkan eğitim gündemini Karar için yazdı
  Abdulbaki Değer Liseye Geçiş Sistemini Değerlendirdi
  Öğretmenin Performansı Değil Prekarizasyonu
  Ali Aydın Öğretmenlere Malcolm X ile Seslendi
  Bir kurumun itibarı personelinin itibarı kadardır
  Eğitimciye Şiddete Çözüm İçin Orman ve Su İşleri Bakanlığını Göreve Çağırıyoruz
  Yukarı